Wallade 7 ay önce

Altyazısız film izlemenin keyfi nasıldır?

Yabancı filmlerin popülerliği hepimizin yadırgamayacağı bir kabul haine gelmiştir. Hatta bazı kitapların film serileri bile oluşturulmakta ve bu serilerde oldukça başarılı olmaktadır.

Elbette yabancı dilde olan bu filmler çıktıktan sonra; anlamak adına, dublaj ya da altyazı seçenekleri sabırsızlıkla beklenmeye başlıyor. İnsanın doğası gereği bir şeyleri anlamlandırabilmesi, bir takım parçaları yan yana getirmekten çok daha fazlasını gerektiriyor.

Konusunu anlamlandıramadığımız bir kurgu bize nasıl keyif verebilir ki? İşte bu yüzden çoğu zaman dublaj ya da altyazı olmayan filmleri izlemek bu opsiyonlar gerçekleşe kadar tercih bile edilmiyor.

Altyazı veya dublaj opsiyonları orjinalliği etkiler mi?

Bir Harry Potter ya da Yüzüklerin Efendisi serisini izlerken filmin orjinalinde verilmiş olan tepki dublajlı olarak bize yeterince tatmin edici gelmeyebilir. Hatta ve hatta verilmiş olan altyazı ile filmdeki anlam bütünlüğü aynı bile olmayabilir. Daha abartılı bir tabir ile filmin altyazısını okumaya çalışırken filmdeki çok önemli bir sahne gözümüzden dahi kaçabilir. O halde velhasıl kelam orjinalin dışına çıkmak hangi anlamda olur ise olsun orjinalliği bozacaktır. Alt yazısız film izlemek orjinalin dışına çıkmamayı gösterdiği gibi dil eğitimi konusunda da oldukça faydalıdır.

Yabancı dilde film izlemeni katkıları

Yukarıda detaylarına girildiği gibi yabancı dilde film izlemek sadece orjinallikten öte kişinin dil gelişimini de sağlamaktadır. Günlük hayatta pek duymadığımız fakat filmler eşliğinde işittiğimiz ve gördüğümüz nesnelerle ilişkilendirdiğimiz sesler daha çabuk öğrenilecek ve hafızada yer edecektir. İnsan doğası gereği gördüğü ve duyduğu şeyi birbiriyle ilişkilendirme eğilimindedir. Yabancı dilde altyazısız film izlemek bu yeteneğimizden dolayı kişisel gelişimimize katkı sağlayacaktır. Böylece altyazısız film izlemek verdiği keyfin yanında yavaş yavaş o dili anlamamızı da sağlayacaktır.

Biraz sabır, çaba ve hayret zamanla alınan keyfi ikiye katlayacaktır. Bu bağlamda ne olur ise olsun orjinallikten vazgeçme ve altyazısız film izle... Çünkü bir gün artık o dilde senin olmuş olacaktır. Böylece verdiği keyif tarif edilemez noktalara ulaşacaktır. Hatta ve hatta o dili bilmemek üzerine kurulu olan bir engelini de kaldırıp atacaktır. Altyazı o dili öğrenmenin önünde en büyük engeldir.

1
# Bilim&Uzay

İnsanların algılayamadığı renkler var mı?

Wallade 3 ay önce
0
# Fotoğraf

Çocuk fotoğrafları yarışmasından muhteşem kareler

Wallade 8 ay önce
2
# Şehir&İnsan

Yunan Mitolojisinin Büyük Aşkı Hades ve Persephone

Wallade 6 ay önce
2
# Sağlık&Fitness

Niçin yeteri kadar su tüketmeliyiz?

Wallade 3 ay önce
1
# Sinema&TV

Her Zevke Hitap Eden Kaliteli 5 Netflix Filmi

Wallade 6 ay önce