Wallade 8 ay önce

Büyük felaketin ardından Costa Concordia

Devasa gemi Costa Concordia hizmet vermeye başladığı sıralarda dünyanın en büyük İtalyan yapımı gemisi olması özelliğini taşıyordu. Ancak geminin ömrü kısa oldu.

4234 yolcu taşıyan Costa Concordia’nın Toskana bölgesi yakınlarındaki Isola del Giglio adası yakınlarında alabora olduğu ve kısmen battığı 13 Ocak 2012 tarihi akşamında bütün haber bültenlerinde son dakika haberi olarak veriliyordu. 32 kişinin hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

Olay gerçekleştikten sonra ‘Korkak Kaptan’ takma adı verilen Kaptan Francesco Schettino kazaya neden olmak ve kazara adam öldürmekten suçlu bulunarak 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Felaketin üzerinden uzun zaman geçti ve 200 kişilik bir grup hâlâ devasa geminin parçalarını bir araya getirmeye çalışıyorlar. Costa, Cenova açıklarında yatıyor ve gemiye sadece az sayıda yetkili yaklaşabiliyor.

Jonathan Danko Kielkowski adındaki Alman fotoğrafçı ise sahil güvenliğin emirlerine karşı gelerek elinde kamerasıyla gemi enkazına doğru 200 metre yüzdüğü biliniyor.

Yakın bir zamanda medyaya sızan fotoğrafçının çektiği fotoğraflar binlerce kişinin dikkatini çekti.

13 Ocak 2012 cuma gecesi yolcu gemisi denizin derinliklerindeki kayalara çarparak batmaya başladı. 70 farklı ülkeden 3,200 yolcu ve 1,000 personelin olduğu yolcu gemisi Akdeniz’de güzel bir yolculuk için yola çıkmıştı. Kazada 32 kişi hayatını kaybetmişti.

Bugünlerde geminin kalıntılarını liman şehri Cenova’da görmek mümkün. 290 metre uzunluğundaki Costa Concordia gemisinin parçaları ayrıntılı bir çalışma ile parça parça birleştiriliyor.

Geminin yan kısmı uzun süredir sular altında kaldığından belirli kısımları çürümeye ve paslanmaya başlamış. 

Diğer kısmı ise daha iyi durumda.

Fotoğrafçı, Costa Concordia adlı geminin içine girebilmek için daha önce de bir girişimde bulunmuş ancak İtalyan sahil güvenlik ekipleri tarafından tutuklanmıştı.

Bu kez ise geminin enkazına ulaşmayı başardı ve kamerasıyla sıradışı görüntüler kaydetti. Geminin bir kısmı çürümeye yüz tutmuş olsa da resimde görüldüğü üzere zümrüt yeşili detaylı parçaları hala göz kamaştırıyor.

Geminin kumarhane bölümü ise hala tanınamaz halde..

Tuzlu sudan dolayı çürümeye başlamış bazı slot makineleri kullanılamaz durumda

Kurtarılamayan valiz, bebek arabası, tekerlekli sandalye gibi kişisel eşyalar dar koridora saçılmış durumda. 

Devasa gemi 13 katlıydı ve 1,500 adet kamarası vardı. Gemide ayrıca ikisinin tavanı açılır/kapanır dört yüzme havuzu, beş jakuzi, beş spa ve bir adet sinema vardı.

Costa Concordia’yı kurtarma çabaları denizcilik tarihindeki en zor ve en pahalı çabası olarak tanımlanıyor.

2
# Fotoğraf

Dünyayı havadan yakalayan adam

Burak 7 ay önce
0
# Sanat

Picasso'nun eserleri 3D heykellere dönüşürse..

Wallade 3 ay önce
2
# Sinema&TV

Game of Thrones serisinin kaydedildiği 10 gerçek mekan

Wallade 8 ay önce
0
# Tasarım&Dizayn

Uçaklar neden hep beyaz renkte olurlar?

Wallade 2 ay önce
0
# Mimari

Dışı seni yakar içi beni yakar dedirten ev

Wallade 9 ay önce