Wallade 7 ay önce

Dünya sinemasının gelişme aşamaları

Sinematograf'ın mucidi Lumiere Kardeşlerdir. Kendi fabrikalarından çıkan işçileri kaydettikleri "Lumiere Fabrikasından Çıkış" adlı bu görüntü, kaydedilen ilk görüntü olarak kabul edilir.

Daha sonra Lumiere kardeşler, Paris'te 1900 yılında gerçekleşen uluslararası sergide 1.5 milyon insana ilk defa sinema izlettiler. Sonrasında Georges Melies'in yaptığı "Aya Yolculuk" adlı film düşsel resimlerle gerçek dünyadan koparak sinemanın farklı bir dilini keşfetmiştir.

Lumiere kardeşler ve Melies arasındaki bu fark sinema tarihindeki ilk ayrışmadır. Sinemanın ilk dönemlerinde çağın kültür çevreleri, sinemayı sokak insanının basit eğlencesi olarak görüyorlardı. Bu algıyı yıkıp kültür çevresinin de dikkatini çekebilmek için ilk dönemlerde tiyatro eserlerinin sinemaya uyarlamaları bolca yapılmıştır.

Kurguyla gelen dinamizm

Amerika'da Edwin S. Porter, "Büyük Tren Soygunu" filminde ilk kez paralel kurgu tekniğini kullanarak sinemaya yeni bir dinamizm kazandırmıştır. Aynı dönemlerde Fransa'da Mac Sennet, Max Linder yaptıkları komik filmlerle, komedinin ustası Charlie Chaplin'in habercisi olmuşlardır. Chaplin gibi, Harold Loyd, Buster Keaton gibi isimler de Amerika'da aynı tarihlerde komedi tarzlarıyla dünya sinemasının sanatsal gelişiminde aşama kaydetmişlerdir.

Sovyet Rus sinemacıları, kurguyu "bir filmin kalbi" olarak tanımlarlar. Sovyet yönetmenler Sergen Eisentein, Potemkin Zırhlısı filmiyle, Vsevold Pudovkin ise Ana ve Petersburg'un sonu filmleriyle, film kompozisyonunu yavaş yavaş teatral sahneleme tekniklerinden ayırmayı kurgu teknikleri sayesinde başarmışlardır.

Sinema yeni bir döneme giriyor

Rene Clair'in, naif ve romanesk filmleriyle sinema yeni bir döneme girer. Sonrasında ise gerçeküstücü görüntülerin ilk izleri Louis Feuillade'ın "Hayaletler" filminde görülür. Sinema tarihindeki en büyük gelişme sayılabilecek filmlerden biri de Orson Welles'in "Citizen Kane" filmidir. Bu filmle birlikte sinema tiyatrodan iyice ayrılmıştır.

2. dünya savaşından sonra ortaya çıkan İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımı, fotografik gerçeğe bağlı öyküleme tarzıyla gösterişçi Amerikan sinemasından oldukça ayrılır.

Formların ve türlerin birbirine karıştığı günümüzdedir.

Amerika'da Tarantino (Pulp Fiction), Meksika'da Inarritu (Paramparça) ,Türkiye'de Fatih Akın (Duvara Karşı) gibi yönetmenler Mainstream geleneğe bağlı olarak hızlı bir film ritmi ve dinamik bir dramaturji ile kurguya bsğlı bir kompozisyon yaratarak büyük bir başarı elde etmişlerdir.

2
# Tabiat

Dünyanın en tehlikeli 6 kertenkelesi

Wallade 9 ay önce
0
# Aktüel&Trend

Sosyal Medyada Sohbetin Önemli Yanları

Wallade 8 ay önce
2
# Dijital Sanat

Avengers oyuncuları 90'lı yıllarda çıksaydı?

Wallade 9 ay önce
0
# Yemek

Günün en önemli öğünü kahvaltı mı?

Wallade 5 ay önce
2
# Bilim&Uzay

Nedir bu uzay yarışı? Neden bu kadar meraklıyız?

Wallade 4 ay önce