Wallade 2 hafta önce
admin #Tabiat

Dünyadaki en tehlikeli 10 balık türü hangisidir?

Dünyadaki pek çok insan geçimlerini balıkçılık sayesinde kazanmakta. 30 binden fazla balık türü okyanusları ve tatlı su kaynaklarında yaşamaktadır. Ayrıca akvaryumlarda da pek çok balık türünü besleyip onların eşsiz çekiciliğini izliyoruz. Eşsiz güzellikleri olanların yanı sıra oldukça tehlikeli olan balık türleri de var pek tabi. Bu türler arasında akla ilk gelen sanırım filmlerden de aşina olduğumuz köpek balıkları ve piranalar. O zaman çok bekletmeden hemen dünyadaki en tehlikeli 10 balık türüne göz atalım.

Kirpi Balığı

Kirpi balığı, Tetraodontidae ailesinin yaklaşık 90 tür arasından bir üye. Genellikle ılıman bölgelerde nadiren de tatlı sularda görülür. Dikenli görünümü zaten oldukça ürkütücü olan Kirpi Balıklarının en şişkin olanı 90 cm olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak geneli daha küçüktür. Birçok türü zehirlidir. Çok toksik bir madde olan tetraodontoksin, özellikle iç organlarında yoğunlaşmıştır. Bu madde ölümlere yol açsada Japonyalı aşçılar dikkatlice temizleyerek bu balıkları sunarlar.

Red Lionfish

Lionfishes (Pterois), Scorpaenidae akrep balık ailesinin gösterişli Hint Pasifik balık türlerinden birisi. Nadiren ölümcül saldırılar kayıt altına alınmış olsa da ciddi delici yaralar bırakabiliyor. Yüzgeçleri ve sırt yüzgeçleri dikenlidir. Zebra benzeri desenleri olan bu balık rahatsız edildiğinde yayılarak saldırır ve daha da kızdığında sırt dikenleri ile saldırır.

Kırmızı, kahverengi ve beyaz çizgilere sahip olan kahramanımız yaklaşık 30 cm kadar büyür. Kırmızı lionfish, Güney Pasifik resif ekosistemlerine özgüdür. Hızla yayılmasından dolayı istilacı bir tür olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Candiru

Candiru (Vandellia cirrhosa), Amazon Nehri bölgesinde bulunan Trichomycteridae familyasından bir parazit yayın balığıdır. Candiru kanla beslenir ve genellikle diğer balıkları kendine kan şöleni yapar şekilde karnını doyurur. Yayın balığı demişken aklınıza büyük bir balık gelecek ancak bu balık 2.5 cm kadar büyüyebilir. Bazen insanlara da saldırır ve insanların, hayvanların üretralarına girdiği de bilinmektedir.

Büyük Beyaz Köpek Balığı

Geldik en iyi tanınan kahramanımıza. Büyük Beyaz Köpek Balığı (Carcharodon carcharias), dünyadaki en güçlü ve potansiyel olarak tehlikeli yırtıcı köpek balıklarından biridir. Bu balığı yüzücülere, dalgıçlara, sörfçülere, kayakçılara ve hatta küçük teknelere yapılan saldırılar ile tanıyoruz. Genelde insanlara tek bir ısırık attıktan sonra geri çekilir. Büyük Beyaz Köpek Balığı, nadiren ikinci bir ısırık için döner. İkinci ısırıklar genelde ciddi doku ve organ hasarı yapar, mağdurun ölümüne neden olabilir. Birçok araştırmacı, insanlara yönelik saldırıların köpekbalıklarının merakından kaynaklandığını iddia ediyor.

Moray Yılan Balığı

80'den fazla tür moray yılan balığı vardır. Resiflerde ve kayaların arasında sığ suda yaşadıkları ve çatlaklarına saklanabildikleri tüm tropikal ve subtropikal denizlerde bulunurlar. Moray Yılan balıkları, küçük yuvarlak solungaç açıklıklarına sahiptir ve bu onları diğer yılan balıklarından ayrı kılar. Derileri kalın, pürüzsüzdür. Ağızları geniş ve çeneleri güçlü, keskin dişlerle donatılmıştır. Sadece rahatsız edildiğinde insanlara saldırırlar. Genellikle 15 metre kadar büyürler ve bu balıkların Eski Roma'da havuzlarda yetiştirildiği bilinir.

Kaplan Balığı

Bir çok türe yayılan kaplan balıkları etobur olmaları ile tanınır. Afrika'nın tatlı sularında sıklıkla görülür En büyük kaplan balığı 1.8 metre olarak kayıtlara geçmiştir. Hint Pasifik'te rastlananları oldukça küçüktür.

Pirana

Piranha, bir miktar abartılı bir üne sahip. Güney Amerika nehirleri ve göllerinde 60'tan fazla jilet dişleri olan etobur balık türüdür.

Piranha (1978) gibi filmlerde , piranha, öfkeli bir ayrım gözetmeyen katil olarak tasvir edilmiştir. Bununla birlikte çoğu tür, temizleyicidir veya bitki materyali üzerinden beslenir. Piranha türlerinin çoğu 60 cm kadardır. Renkleri turuncu altından gümüş rengine veya biraz siyaha çalar. Piranalar, Kuzey Arjantin'den Kolombiya'ya kadar uzanıyor ancak 20 farklı türün bulunduğu Amazon Nehri'nde çok çeşitli türleri bulunur.

En tehlikelisi Kırmızı Karınlı Piranadır (Pygocentrus nattereri). Uzunluğu 50 cm'ye (yaklaşık 20 inç) kadar büyüyebilen bu tür, 100'den fazla pirana ile gruplar halinde avlanır. Kırmızı karınlı piranhalar, kendisinden sadece biraz daha büyük veya daha küçük olan avı tercih eder. Genel olarak, bir grup kırmızı karınlı piranha avını aramak için yayılır. Bulunduğunda, saldırgan izci diğerlerini işaret eder. Piranhalar mükemmel işitmeye sahip olduğundan bu muhtemelen akustik olarak yapılır.

StoneFish

Stonefish, Synanceja cinsinde sınıflandırılan zehirli deniz balıklarıdır.ve tropik Hint-Pasifik’in sığ sularında görülür. Kaya veya mercanlar arasında, çamurda ve haliçlerde yaşayan, durgun, dip balıklardır. Görmek oldukça zordur. Yanlışlıkla üzerine bastığınızda, dorsal yüzgeçlerinde bulunan dikenlerinden oluklar yoluyla bol miktarda zehir enjekte edebiliyorlar. Bu balıkların saldırı yaraları ölümcül ve oldukça ağrılı olduğu bilinir.

Atlantik Manta

Düz ve geniş yapısı ile tanınırlar. Ilık sularda yaşayan Atlantik Manta'larının kayıtlara geçen en küçük türü Avustralya'da yaşayan Mobula diabolis'dir ve boyutu 60 cm kadardır. Yalnız bahsettiğimiz türün en büyüğü 17 metre kadar olabiliyor.

Elektrikli Yılan Balığı

Elektrikli Yılan Balığı (Electrophorus electricus), vını sersemletmek için güçlü bir elektrik şoku üreten ve Güney Amerika'ya özgü bir balıktır. Bu balıklar genellikle 2.75 metreye kadar büyüyebilirler. Elektrikli yılan balığı, yavaş hareket eden temiz suyu tercih eden, havayı yutmak için her birkaç dakikada bir yüzeye çıkan durgun bir yaratıktır. Elektrik yılan balığının avını şok etme gayreti, hassas ağzını boğucu, genellikle sivri balıklardan kaynaklanan yaralanmalardan korumak için gelişmiştir. Kuyruk bölgesi 300-650 volt arası bir elektrik ile donatılmış ve insanlar ile avlarını kolaylıkla şoklayabilir. Bu kuyruk kısmı ayrıca balığın dolaşmasına yardımcı olmak ve diğer elektrikli yılan balıklarıyla iletişim kurmak için de kullanılır. 

1
# Teknoloji&Oyun

Nier Automata 4 milyonuncu satışını kutladı

Mesut 5 ay önce
3
# Sinema&TV

Filmlerde sahne arkalarında gerçekleşen pratik teknikler

Sude 3 ay önce
0
# Tasarım&Dizayn

Somali'deki dükkanlar adeta birer sanat eseri

Wallade 3 ay önce
1
# Teknoloji&Oyun

Eskinin en iyi 10 teknolojisi

Wallade 4 ay önce
0
# Dijital Sanat

Bir kadının gözünden kadınlar

Wallade 5 ay önce