Wallade 9 ay önce
admin #Tabiat

Dünyanın en tehlikeli 6 kertenkelesi

Birçok insan için, kertenkeleler soğuk ve tuhaf görünümlü hayvanlar olarak tanımlanır. Gerçekten de tehditkar yüzleri ile kabul görmüş bir olgudur bu durum. Birçoğu aslında zararsızdır ancak bazıları için bu durum geçerli değil.. İşte dünyanın en tehlikeli 6 kertenkelesi..

Gila Canavarı (Heloderma Suspectum)

Gila Nehri Havzası'nda yaşayan ve ismini oradan alan Gila canavarı (Heloderma suspectum), ABD'nin Arizona Kaliforniya, Nevada, Utah ve New Mexico eyaletlerinde, Meksika'nın Sonora ve Sinaloa eyaletlerinde çok sık rastlanan bir kertenkele türüdür. 

Yaklaşık 50 cm kadar büyüyebilen Gila Canavarı, siyah ve pembe renkleri ve sağlam bir gövdeye sahiptir. ABD'deki en büyük kertenkeleler olarak bilinirler.

Gila Canavarı geceleri küçük memeliler, kuşlar ve yumurtalarla beslenir. Kuyruğunda ve karnında depolanan yağ kış ayları için vazgeçilmez enerji kaynağıdır.

Gila Canavarının büyük baş ve kaslı çeneleri ile ısırdığında, alt çenesinde taşıdığı zehri yaraya girerken salınır. Gila Canavarı ısırıklarından insani ölümle ilgili bilinen son rapor 1939'da gerçekleşti.

Meksika Boncuklu Kertenkelesi (Heloderma Horridum)

Meksika Boncuklu Kertenkelesi 80 cm kadar  büyüyebilir. Görünüşü Gila Canavarını andırır. Meksika'nın Sinaloa ve Sonora eyaletleri arasındaki sınırdan Guatemala sınırına kadar Pasifik kıyılarında yaşar.

Meksika Boncuklu Kertenkelesi, tıpkı Gila Canavarı gibi kışın hayatta kalmasına yardımcı olmak için depolanmış yağlara güvenir. Yine Gila Canavarı gibi yivli dişleri ile ısırdığında zehri bırakır. Isırıkları ağrı olur ancak insani ölüm raporu şimdiye kadar kayıtlarda yok. 

Yasadışı uluslararası ticaretin bir parçası olan bu kertenkeleler, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya'daki evcil hayvan dağıtımcılarına satılmaktadır.

İguanalar (Iguaninae)

İguanaların erkekleri 2 metreden biraz fazla olabilirler ve 6 kg kadar ağırlığa ulaşabilirler.

Özellikle güneş varken ağaçların dallarında güneşlenirken, rahatsız edildiğinde saldırganlığı artar. Dünyanın birçok bölgesinde yaşarlar.

İguanalar, zehir üreten bezlere sahiptir ve düzinelerce keskin dişleri vardır. Isırıkları nispeten nadir olmasına rağmen, yüzlerde, parmaklarda, bileklerde ve ayak bileklerinde ciddi yaralanmalara neden olabilirler.

Ağaç Timsahı, Crocodile Monitor (Varanus Salvadorii)

Ağaç Timsahı ya da monitörları,  Yeni Gine adasında yaşarlar.  Adanın sahile yakın alanlarını tercih ettiği bilinir. Genelde yeşil, sarı, beyaz ve siyah renklidir. Timsah monitörler 90 kg ağırlığa kadar ulaşabilir. Tamamen büyümüş bir Ağaç timsahı Komodo Ejderinden daha büyük olabilir.  Burundan kuyruğa kadar uzunluğu 5 metreye kadar ulaşır.

Timsah monitörleri, davul başlıklarıyla yapılan derileri için avlanırlar. Timsah monitörler çok saldırgan olduğu bilinir ve bu nedenle onları avlamanın riskli olduğu düşünülür. Yakalanan çoğu Timsah monitöru, diğer hayvanlar için kullanılan tuzaklarda yakalanmasından kaynaklanır.

Su Monitörü (Varanus Salvator)

Malaya ya da Su monitörü, Sri Lanka, Bengal Körfezi ve Güney Çin Denizi kıyı bölgelerine özgüdür. Diğer monitör kertenkelelerinde olduğu gibi, Malayan su monitörünün uzatılmış bir baş ve boynu, nispeten ağır bir gövdesi, uzun bir kuyruğu ve iyi gelişmiş bacakları vardır. Dilleri uzun, çatallı ve yılan gibi ve yetişkinleri 2,7 metreye kadar büyüyebilir.

Yaygın su monitörleri etoburdur ve genellikle büyük böcek ve örümcekleri, diğer kertenkeleleri, küçük memelileri, balıkları, yumuşakçaları ve kuşları tüketir. Bu kertenkeleler avlarını şaşırtmaz; avlarını yüzerek, tırmanarak veya peşlerinden koşarak aktif olarak takip ederler. Ayrıca insan leşini ve cesetlerini de yiyorlar.

Yaygın su monitörleri tarafından ısırılan insanlara, bulaşıcı bakterilere maruz kalmanın yanı sıra, hafif fakat ölümcül olmayan bir etki üreten zehir enjekte ederler. Bu monitör kırbaç benzeri kuyruğunu ve keskin pençelerini silah olarak da kullanabilir.

Komodo Ejderi (Varanus Komodoensis)

Komodo ejderi, yaşayan en büyük kertenkele türüdür. Komodo Adası'nda ve Endonezya'nın Küçük Sunda Adaları'ndaki birkaç komşu adada yaşarlar. Kertenkelenin büyüklüğü ve yırtıcı alışkanlıklarına duyulan ilgi, bu nesli tükenmekte olan türlerin korunmasını teşvik eden ekoturist bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlamıştır.

Kertenkele toplam uzunluğu 3 metreye bulur ve yaklaşık 135 kg ağırlığa ulaşır. 9 metre derinliğe kadar bir yuva kazar ve nisan ya da mayıs aylarında kuluçkalık yumurta bırakır. Yeni doğmuş Komodo ejderi,, yaklaşık 45 cm  uzunluğundadır ve birkaç ay ağaçlarda yaşar. Yetişkin Komodo ejderleri kendi türlerinin daha küçük üyelerini ve bazen başka yetişkinleri de yerler.

Bununla birlikte, insanlara saldırmak ve onları öldürmek için yeterince hızlı koşabilirler. Zehirli ısırıkları kanın pıhtılaşmasını engelleyen toksinler verdiğinden doğrudan avının peşine düşmez. Kurbanları hızlı kan kaybından dolayı şok yaşayıp ölür. 

Dünyada kertenkelelerin birçok türü vardır ve birçoğu aslında zararsızdır. Türkiye'de halk dilinde Sakallı Ejder adı verilen Pogona'lar ya da İguanalar gibi evde bakılabilen birçok zararsız ve sevimli sürüngen bulunmaktadır.

Renkleri ile cezbeden sincaplar

0
# Tasarım&Dizayn

Uçaklar neden hep beyaz renkte olurlar?

Wallade 2 ay önce
0
# Bilim&Uzay

Çelik neden paslanmaz?

Wallade 3 ay önce
1
# Sinema&TV

Aktörlerin beyin faaliyetleri rollerine odaklandıkları sırada değişiyo...

Wallade 5 ay önce
0
# Şehir&İnsan

Çocuklarınız için iyi bir gelecek istiyorsanız işte yapılması gerekenl...

Wallade 2 ay önce
0
# Sağlık&Fitness

Tavuk suyu çorbası gerçekten tedavi edici mi?

Wallade 5 ay önce