Wallade 1 hafta önce

Günde ne kadar su tüketmeliyiz?

İnsan vücudunun %60'ının sudan oluştuğu biliniyor. Kalbimiz, beynimiz, ciğerlerimiz, kaslarımız ve kemiklerimiz de buna dahil.

Hal böyleyken su, bildiğimiz faydalarının yanı sıra vücudumuzun iç sıcaklığının korunmasına, besinlerden elde edilen besleyici öğelerin yerlerine ulaşmasına ve yaşamsal organların korunmasına yardımcı oluyor. Peki bu kadar değerli olan suyu günlük ne kadar tüketmemiz gerekiyor?

Günde ne kadar su tüketmemiz gerektiği konusunda birçok fikir var. Bazı uzmanlara göre vücut yapısına göre değişiklik gösterse de 2 litre kadar su tüketmemiz gerekiyor. Ama bu tüketimin herkes için faydalı olacağını söylemek yanlış olur. Her şeyden öönce 2 litre su tüketimi gerekliliği için bilimsel kanıt mevcut değil. Hatta bazı araştırmalar, 2 litre su tüketiminin sağlıklı bireylerin çoğu için ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu gösterdi. Diğer taraftan günlük su ihtiyacımızın tamamını içtiğimiz sudan da karşılamıyoruz.

Besinlerden de su ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz gibi yediğimiz her şey su içerir. Sebze ve meyveler de su içeriyor. Mesela çileğin %90'ından biraz fazlası sudan ibaret. Araştırmalar gösteriyor ki eğer sağlıklı besleniyorsak vücut su ihtiyacının %20'sini bu besinlerden karşılıyor. 

Bilim insanların günlük su ihtiyacının sağlıklı düzeyde karşılanması  için önerdiği ve üzerinde uzlaşabildikleri tek bir kural var. Susadığınızda mutlaka su içmelisiniz. Zaten bu susuzluk hissi su içmemiz gerektiğinin sinyali. Diğer bir uzlaşı da terleme. Ne kadar terlediysek o kadar su tüketmemiz gerekiyor.

1
# Seyahat

Zamanın durduğu muhteşem ülke: Küba

Wallade 8 ay önce
2
# Sinema&TV

Game of Thrones son sezon son bölümde kimler öldü?

Wallade 9 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Minecraft Earth 10.yıla özel olarak geliyor

Wallade 8 ay önce
1
# Sanat

Bu inanılmaz ayrıntılı kara kalem tarzı çalışmalara hayran kalacaksını...

Burak 8 ay önce
2
# Fotoğraf

National Geographic Seyahat Fotoğraf yarışmasından inanılmaz kareler

Wallade 9 ay önce