Wallade 1 ay önce
admin #Tabiat

Hediye vermeyi seven tek tür biz değiliz

İnsanlar gibi hayvanlar da hediye vermeyi seviyor. Bazen birbirlerini etkilemek için, bazen şaşırtmak için ve bazen de sadece paylaşmak için yapıyorlar. Kimi zaman tuhaf ve hatta mide bulandırıcı olabiliyor.

Mesela bir Firavun faresi diğer adı ile mirketler, yavrularına nasıl avlanacaklarını öğrenmeleri için bir akrep hediye ediyorlar. Yavrular bebekken verilen ilk hediye ölü bir akrep. Bebek mirket, ölü akreple bir oyuncak gibi oynuyor ve akrebe karşı alışkanlık kazanıyor. Biraz daha büyüdüklerinde ise canlı akrep hediye ediliyor. Ama ilk canlı akrep hediyesinde, akreplerin iğnesi anneleri tarafından çıkarılmış oluyor.  Zararsız bir akrep ile oynamak, onları köşeye sıkıştırmak gibi bir eğlence de yok. Böylelikle avlanma becerileri artıyor. Ve daha sonra canlı ve sokmaya hazır bir akrep hediye ediliyor.

Sürpriz Faktörü

Hepimiz göz alıcı bir hediye paketi görünce mutlu oluruz. Ancak kocaman bir paketin içinde bir sakız çıkarsa hevesimiz kursağımızda kalır. Bazı örümcek türleri de bu sürpriz faktörünü abartıp bu şekilde kullanmayı seviyor. Erkek örümcekler dişilere verecekleri hediyeleri ipeksi ağlarıyla özene bezene sararak paketliyor ancak içinden ne çıkacağı tamamen sürpriz oluyor. Lezzetli bir yiyecek de çıkabilir, hiç bir halta yaramayacak kalıntılar da..

Peki bunu neden yapıyorlar? Çünkü dişinin kafasını karıştırıp belirli bir süre oyalamaları işe yarıyor.  Bunu çiftleşme öncesi hediye olarak sunuyorlar ve dişilerde genelde kabul ediyor.

Aşkın Simgesi

Kırmızı kafide akarı ismindeki böcek türü, karşı cinsi baştan çıkarmak için farklı bir metod geliştirmiş. Ve işe de yarıyor..

Çevresinden topladığı çerçöpten bir heykel inşa ediyor. Ama bu öyle ilk rüzgardauçup gidecek türden bir heykel değil. Sağlam olması adına spermlerini bir 404 yapıştırıcısı gibi kullanıp tüm yapıyı sıkıca sabitliyor. Hediyeyi sunduğu dişi akar bunu beğenirse şayet heykelin üstüne çıkıp kendisini o spermlerle döllüyor. 

İyi günde, kötü günde

İrlanda'ya özgü zehirli bir güve türü, bitkilerden elde ettiği bazı maddeleri zehre çevirip yırtıcılardan korunmak için kimyasal silah üretiyor. Ancak bu üretim oldukça zahmetli bir süreçten geçiyor.

Bu zahmetli süreç nedeniyle dişiler bazen erkekleri kandırarak zehirlerini onlar aracılığıyla topluyor. Erkek güve, bu talebi getiren dişiden çiftleşme garantisi alırsa sorun yok. Gidip dişisi için silah üretiyor ve onu koruma altına alıp düşmanlarıyla savaşıyor.

0
# Fotoğraf

Kuşları fotoğraflamak için harika yöntem

Wallade 7 ay önce
2
# Tabiat

Deniz yıldızları nasıl yürür?

Wallade 6 ay önce
0
# Yemek

Tatlıları dilimizle değil beynimizle algılıyoruz

Wallade 4 ay önce
0
# Yemek

Yeterli meyve ve sebze yemeyenler dikkat!

Wallade 6 ay önce
0
# Bilim&Uzay

Bir şeyin limon kokuyor olması, temiz ve güvenli olduğu algısı yaratıy...

Wallade 3 ay önce