Wallade 7 ay önce

İnternetten Film İzlemek Yasal Mıdır?

Dünyanın her yerinde internet ortamında sürekli güncellenerek kullanıcılara bir şeyler sunmanın çabası içerisinde olan film siteleri mevcut.

Bu sitelerin bazıları legal bazıları illegal olmak üzerek kullanıcılar tarafından ikiye ayrılıyor. Bu filmleri izlemek için belirli bir ücret karşılığı satın alabilir ya da kiralama işlemi yapabilirsiniz. Bu durumlarda hem film sahibine de katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

Sonuçta yapılan filmlere ayrılan bütçeler ortada. Bu rakamlar oldukça fazla olduğu için film şirketleri yaptıkları filmleri korsan diye tabir ettiğimiz şekilde yayınlanmasını istememektedir. Buda en doğal hakları.

Yasal Yolla İzleme

Yani legal olarak piyasaya sürülmüş olan belirli bir ücret karşılığında satın alınır ya kiralanır. Bu filmlere belli bir bütçe ayrılmış olup para kazanmak için üretilmiş olmalarından dolayı bu filmleri bu yolla izleyicilerin beğenisine sunmaktadır.

Bu durumda filmi yapan şirket para kazanmış olmakta isleyen tarafta yasal bir şekilde internet ortamında suç işlememiş olmaktadır.

Yasal Olmayan Yollarla İzleme

Burada ise tam tersi olup, herhangi bir para vermeden ya da emek sarf etmeden başka siteler üzerinden alınmış indirilmiş çoğaltılmış olarak kendi siteleri üzerinden yayın yaparak ya da indirme olanağı sağlayarak kullanıcıların faydalanması sağlamaktadır.

Bu durum hem site açısından hem film şirketi açısından hiç iyi bir durum değil. Çünkü filmi yapan şirket para kaybetmektedir. Diğeri kazanmakta olduğu gibi büyük oranda suç işlemektedir. Bunun cezaları da ağır bir şekilde uygulanmaktadır.

Siber Suç

Bu gibi durumun büyük suçları mevcut olup telif hakkı yasasına göre bu gibi filmlerin çoğaltılması dağıtılması yasaktır ve suçtur. Bunun farkında vardıkları zaman telafisi olmayan geri dönüşümler ile hakkınızda suç duyusu başlatabilir. Sonucunda ise para ve hapis cezası alabilmeniz yüksek ihtimaldir. Sitenizin kapanmasına gibi durumlarda söz konusu.

Bir film değil, başka işler içinde geçerli olmak kaydıyla yapılmış olan bir eseri kopyalamak ya da izinsiz çoğaltmak hiç iyi bir davranış değildir. Bu insanların verdikleri emekleri hiçe sayarak onlar üzerinden hiçbir bütçede katkısı olmadan insanları kendi web siteleri ya da başka paylaşım platformlarından kullanıma sunması hiç etik bir durum değil. Bunun gibi durumlar yapımcıları bir hayli kızdırmakta.

0
# Bilim&Uzay

Çelik neden paslanmaz?

Wallade 3 ay önce
1
# Yaşam&Tarz

Avrupa Ortaçağda Nasıl Modaya Sahipti?

Wallade 4 ay önce
2
# Tabiat

Küçük hayatlarını yaşayan Cüce Farelerinin sevimli halleri

Wallade 7 ay önce
0
# Yemek

Günün en önemli öğünü kahvaltı mı?

Wallade 5 ay önce
1
# Tabiat

Doğanın sunduğu en güzel görsel şölen: Kuzey ışıkları

Wallade 9 ay önce