Wallade 1 ay önce

Karanlığın da tıpkı ışığın olduğu gibi belirli bir hızı var mı?

Karanlık ışığın yokluğu olarak tanımlanabilir. Işık, evrende en hızlı yol alan şey. Dolayısıyla fotonlar, bir yeri terk ettiği anda yerini karanlığa bırakıyor. Bu açıdan baktığımızda karanlığın hızı, ışığın hızına eşit. Fakat karanlığın ışıktan bile hızlı olduğu durumlar var.

Karanlık, ışık gibi gerçek bir fiziksel oluşum değil. Doğal olanı ışığın varlığı. Bu sebeple, karanlık teş başına var olamıyor yani ışığın yokluğunda ortaya çıkıyor. 

Karanlığın ışıktan bile hızlı hareket edebildiği durumun en güzel örneği ise gölgelerimiz. Işığın geliş açısına ve yansıdığı yüzeye olan uzaklığına bağlı olarak gölgeler, yansıdıkları nesnelerden daha büyük olabilir. Ancak örneğin elinizin duvardaki gölgesini izlerken parmaklarınızı hareket ettirdiğinizde gölgede hiçbir gecikme olmadığını ve hareketin eş-zamanlı yansıdığını görürsünüz. O sırada ışığın hızı değişmediği halde ve gölge elimizden daha uzakta olmasına rağmen, bu eş-zamanlı hareketi yaparken aslında ışıktan hızlı hareket etmiş oluyor. Diğer bir deyiş ile; nesnenin kendisiyle eş-zamanlı hareket ederken, aynı zaman aralığında daha fazla mesafe alıyor.

Bu hız farkı ilk bakışta çok büyük gelmeyebilir. Ancak durun daha bitmedi!

Çok güçlü bir ışık kaynağını arkanıza alıp aynı yöntemle elinizin gölgesini Ay'a yansıtabilmiş olsaydınız; eliniz sadece birkaç santimetre hareket ettiğinde Ay'daki gölgesinin uydunun tamamını soldan sağa taradığını görürdünüz. Bu görüntüde hiçbir gecikme olmaz ve gölge elinizin hareketini eş-zamanlı gösterir.

Neredeyse 400 bin kilometre uzaktaki gölgenin elinizle eş-zamanlı hareket ediyor oluşu, ışık bariyerini kıran bir durum oluşturur. Işığın değişmezliği kanunu, bilginin ışıktan hızlı hareket edemeyeceğini söyler. Gölge ve karanlık, ışığın yokluğunda oluştuğu için bigli transferiyle hiçbir ilgisi yoktur. Yani gölgemizin hareketini izlerken gördüğümüz şey karanlığın hareketi değil, bizden ışık hızında yansıyan görüntü. 

Evet biraz karmaşık ama karanlığı bir boşluk olarak düşünürsek anlamak biraz daha kolaylaşıyor. Neticede karanlık hareket edemez. Bu, karanlığın fiziksel bir gerçek olduğunu düşünmemizden kaynaklanan bir illüzyon.

3
# Tabiat

Köpeklerdeki o içli bakış bakın nedenmiş?

Mesut 6 ay önce
0
# Sinema&TV

Türkler geliyor: Adaletin Kılıcı

Mesut 2 gün önce
2
# Teknoloji&Oyun

Siber Özgürlük Mümkün mü?

busratechwarn 3 ay önce
1
# Sinema&TV

Aslan Kral beyazperdeye dönüyor

Wallade 8 ay önce
3
# Fotoğraf

Fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz teknikler

Wallade 6 ay önce