Wallade 4 hafta önce

Kas hafızası diye bir şey var mıdır?

Sporcuları ya da müzisyenleri izlerken bir noktadan sonra artık düşünmeden sadece bir refleks gibi hareket etmeye başladıklarına şahit olmuşsunuzdur. Mesela bir piyanist artık bir müddet sonra defalarca çaldığı parçada parmaklarını hangi tuşlar üzerinde gezdirmesi gerektiğini düşünmez değil mi? İşte bundan bahsediyoruz..

Benzer durum atletlerde de görülebilir. Atletler neredeyse her gün yaptıkları antremanlar ile vücutlarını nasıl hareket ettireceklerini ya da hangi kaslarını kullanacaklarını sorgulamak zorunda kalmazlar. Bir süre sonra her şey otomatik ilerlemeye başlar.

Bu örnekler çoğaltılabilir ve kesinlikle kas hafızası diye bir şey var. Tamamen de gerçek. Ve hatta iki çeşit kas hafızası var. İlki, yöntemsel bellek denilen şey sayesinde ortaya çıkıyor. Beynimizin nöronların birbiriyle kurduğu iletişim ağı sayesinde çalıştığı biliniyor. Öğrendiğimiz bir şeyi daha önceden öğrenmişsek veriyi önceki bilgiler ile bağlıyoruz. Tekrar işlememize gerek kalmıyor kısacası. 

Ve zamanla bazı bağlantılar daha az bazıları ise daha sık kullanılır oluyor. İşte beynimiz sık kullandığımız bu bağlantılarda daha güçlü hale getirir. Bu nedenle daha rahat hatırlayabiliyoruz. Ama daha az bağlantılar da unutma olasılığımız daha yüksek. 

Yöntemsel bellek, beyindeki nöral bağlantıların güçlendiği durumlarla ilgili. Mesela bisiklete binmeyi bir defa öğrenirsiniz bir daha unutmazsınız. Ve kaslar artık kendi başına hareket etmeye başlar ki beyinden gelecek bir talimata gerek kalmaz.

Bir de beyinden bağımsız bir kas hafızası mevcut. Belirli kasları bir süre boyunca egzersiz yaparak çalıştırdığınızda, egzersize uzun süre ara verseniz de daha sonra hareketleri tekrar ettiğinizde kaslar bunu hatırlar. Yani ne yapılması gerektiğini bilirler. Bu kas hücreleriyle ilgili bir durum.

Çizgili kaslarda, yani istemli hareket ettirebildiğimiz iskelet kaslarında bir kas teli boyunca birden fazla çekirdek bulunur. Egzersiz, yeni çekirdek eklenmesini sağlar ve egzersizi bıraksak da bunlar çok uzun süre boyunca orada kalır. Kaslarımız küçülüp güç kaybetse dahi uzun zaman orada duran çekirdek sayesinde egzersize tekrar başladığınız anda o hareketleri hiç yapmamış birine oranla daha iyi yapabilirsiz. Daha kısa sürede başarılı olabilirsiniz. Çünkü kaslar geçmişte bu egzersiz sayesinde ne kadar güçlendiklerini hatırlar. Ve ne kadar yol gideceğiniz bilir. 

0
# Sağlık&Fitness

Stres hakkında bilmeniz gereken her şey..

Wallade 2 ay önce
1
# Şehir&İnsan

Neden rüya görüyoruz?

Wallade 3 ay önce
2
# Yaşam&Tarz

Müşterilerinin Etini Turtalara Katan Bir Berber – Bir seri katil hikay...

Wallade 7 ay önce
2
# Şehir&İnsan

Dünyanın en büyük çamaşırhanesini gördünüz mü?

Wallade 9 ay önce
1
# Bilim&Uzay

Kuzey Kutup ışıkları neden daha popüler?

Wallade 5 ay önce