Wallade 1 ay önce
admin #Tabiat

Kediler neden ıslanmaktan hoşlanmaz?

Kedilerin ıslanmaktan pek haz almadıklarını duymuşsunuzdur. Genelde banyo yapmayı ya da yüzmeyi sevmiyorlar ama yağmurda bile ıslanmaktan bile kaçınmalarının sebebi nedir?

Genelin aksine bazı kediler suyu çok severler. Bu durum biraz da kedinin o anki ruh haline bağlı. Örneğin Van kedisi sıcak havalarda tıpkı insanlar gibi kendini suya atmaya bayılırlar. Ayrıca Bengal kaplanları ve jaguarların da iyi yüzücüler olduklarını biliyoruz.

Yalnız kedilerin birçoğunun ıslanmayı sevmediği doğru. Ama bunda en vahşi canlı olan insanların payı büyük. Konuyu araştıran bilim insanları, evcil kedilerin evlere girmeye başladıkları ilk zamanlardan bu yana, sahipleri tarafından korumaya alınmalarının sonucunda böyle bir huy kazandıkları sonucuna varıldı.

Kuru iklimlerde, mesela Afrika'da yaşayan büyük kedilerin de suyla ilgili deneyimlerinin kısıtlı olması, ona karşı bir alışkanlık geliştirmemelerine sebep oluyor. Yani kedilerde zamanla alışkanlıklar kazanıyor. Tıpkı günümüz sokak kedilerinin her ortama ayak uydurabilmesi ve dayanıklılıklarının artması gibi.

Bengal kaplanları ve jaguarların aksine, aslan ve leoparlar suya kaçan bir avın peşini bırakıp yenisini arama eğiliminde olurlar. Afrika'da bu tarz alışkanlıklar kazanan kedilerin kuzenleri olan Asya'daki kediler için ise tam tersi, yüzmeyi kesinlikle seviyorlar.

Evcil kediler ıslanmayı sevmiyor olsalar da suya karşı büyük ilgi duyuyorlar. Patilerini içine sokup etrafa su sıçratmak ya da banyodan gelen su sesine kulak kabartmak ve hemen durum analizi yapmak gibi bazı huyları da var. Damlayan bir musluk gördüklerinde de dayanamayıp oynamaya başlayanları görebilirsiniz.

Kediyi henüz yavruyken yıkamaya başlarsanız zamanla bu deneyime alışıp sudan rahatsız olmazlar. Buna rağmen yıkanmayı sevdikleri pek söylenemez.

0
# Bilim&Uzay

Mars toprağında kaktüs yetiştirirsek ne olur?

Wallade 1 ay önce
0
# Sağlık&Fitness

Alzheimer insanı uyanık tutan hücrelere saldırıyor

Wallade 4 ay önce
2
# Tabiat

Renkleri ile cezbeden sincaplar

Wallade 8 ay önce
2
# Seyahat

Tatiliniz için farklı bir seçenek: Bungalov evleri

Burak 6 ay önce
1
# Tabiat

Yılan Akbabası nasıl bir kuştur?

Burak 7 ay önce