Wallade 7 ay önce
admin #Tabiat

Köpek balıkları kıyılarımıza neden yaklaştı?

Son birkaç haftada Antalya Körfezi'nde ve Fethiye'de balıkçı ağlarına dört köpek balığı takıldı. Peki neden daha önce göremediğimiz köpek balıkları şimdiler de ortaya çıkıyor?

Son zamanlarda ülke gündeminde köpek balıkları ile ilgili haberler ve kayıt edilen videolara rastlamaya başladık. Balıkçı tezgahında gördüğümüz köpek balığı ve sonrasında kesilen cezalara tanıklık ettik. Ve Gökova'da kaydedilen köpek balığı videosu izledik. Aslında havadaki gördüğümüz kuş kadar gayet normal bir olay.

Uzmanlardan edinilen bilgilere göre Gökova'da görülen köpek balığı halk arasında sivriburun harharyas olarak bilinen Isurus oxyrinchus olduğu açıklandı.

Denizlerimizde büyükbeyaz, camgöz ve çekiç köpek balığı gibi kanıtlanış 36 tür görülüyor. 12 türün avlanması, TÜDAV ve WWF Türkiye girişimleriyle yasaklandı. 

Dünya çapında toplam 7 bin köpek balığı saldırısı gerçekleşmiş. Bu saldırıların arasında Akdeniz'de var. Doğu Akdeniz'de en son 2013'te Filistin sularında bir saldırı gerçekleşti. Ülkemizdeki saldırı ise şimdiye kadar iki. Yani korkmamıza gerek yok ve medyada abartıldığı gibi büyük bir tehlike söz konusu değil.

Neden kıyılarımıza geliyorlar?

Bunun ana nedeni kıyılarımızda çok sayıda balık çiftliğini olması. Bu durum da köpek balıklarını pek tabi cezbediyor. Güllük Körfezi'de ve Mersin'de bulunan ton balığı çiftliğini etrafında kum köpek balıkları yakalandı. Ve Fethiye'de ağlara takılan köpek balıkları ile de gündemdeki yerini sağlamlaştırdı.

Korkmamıza gerek yok ancak denizde bulunanın bir köpek balığı olduğunu unutmamalıyız. Denizlerin doğal üyeleri ve onlarsız deniz olmaz. Ancak farklı türlerin denizlerimizde görülmesi insanları da ürpertiyor. Ve gittikçe daha çok görürsek insanlarla etkileşimi de artacaktır.

1

Sinek kuşlarının kanatlarındaki sihir..

Mesut 8 ay önce
2
# Sinema&TV

Sinema dünyasında makyajla oluşturulan sıra dışı değişimler

Wallade 11 ay önce
2
# Sanat

Klavye tuşlarını çöpe atmayın!

Wallade 11 ay önce
2
# Fotoğraf

Akıllı telefonlar ile çekilmiş muhteşem fotoğraflar

Wallade 10 ay önce
0
# Fotoğraf

Sevginin gücü..

Wallade 7 ay önce