Mesut 2 ay önce
Msttug #Tabiat

Köpeklerdeki o içli bakış bakın nedenmiş?

ABD'de bulunan Portsmouth Üniversitesi'nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırma, köpeklerin kaslarının ve yüz kaslarının farklı evrimleştiğini, bunun da insanları etkilediğini ortaya koydu.

Söz konusu araştırma kapsamında 4 vahşi kurt ile 6 evcilleştirilmiş köpeğin yüz anatomisi incelendi ve davranışları analiz edildi.

Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli bulgu, 33 bin yıl önce kurtlardan evcilleştirilen köpeklerin gözlerinin etrafında özgün bir kasın bulunduğu ve bu kas sayesinde kaş kaldırma hareketi yapabildikleri tespiti oldu. 

Bu kaş hareketinin insanları, köpeklerin isteklerini yerine getirmeye yönelttiği biliniyor. Köpekler kaşlarını yukarı kaldırdıklarında gözleri olduğundan daha büyük görünüyor ve bu sayede sevimli bir duruş ortaya çıkıyor.

Araştırmanın başında bulunan isim Dr.Juliane Kaminski, ABD Bilim Akademisi'nin yayın organı PNAS'ta yayımlanan çalışmayla ilgili olarak şunları kaydetti: "Köpeklerin, kurtlardan evcilleştirildikten sonra sonra kaşlarını yukarı kaldırabilmek için bir kas geliştirdiğini kanıtlandı.

Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir arzu uyandırıyor. Bu da köpeklere diğer türlere üstünlük sağlayabilecek kaş hareketini yapmayı ve gelecek nesillere bu bakışı aktarmayı sağlamış"

Duquesne Üniversitesi'nden anatomi uzmanı Prof. Anne Burrows da araştırma için şunları aktardı: "Bu kas hareketinin bir evrim sonucu gelişip gelişmediğini saptamak için, iki türün yüz anatomisini ve davranışlarını inceledik. Araştırmamızda köpeklerin kaş kaldırma hareketini yapmasını sağlayan adalenin kurtlarda düzensiz ve sınırlı sayıda bir sinir kümesi olarak var olduğunu gördük. Köpeklerdeki kaşları yukarı kaldırmaya yarayan kas, en yakın akrabaları kurtlarda bulunuyor. Yalnızca 33 bin yıl önce ayrılan bir türün iki cinsinde büyük bir fark olması çok ilginç.

Saptadığımız kas evriminin doğrudan köpeklerin insanlarla olan sosyal etkileşimi sonucu ortaya çıktığı anlaşılıyor."

1
# Aktüel&Trend

İleriye Umutla Bakmamızı Sağlayacak 10 Neden

Teknoloji çağında yaşamaya başladıktan sonra insanlar farklı ümitler ve hayaller beslemeye...

Mesut 3 ay önce
3
# Sağlık&Fitness

Kulak çınlamasından nasıl kurtuluruz?

Wallade 2 ay önce
1
# Sinema&TV

La Casa de Papel'in yeni sezonundan kareler

Wallade 4 ay önce
2
# Şehir&İnsan

Masallara ilham veren 10 büyülü yer

Wallade 4 ay önce
1
# Sinema&TV

Romantik Filmler Neden Sevilir?

Wallade 3 ay önce