Wallade 8 ay önce

Masallara ilham veren 10 büyülü yer

Dünyada filmlere ve masallara konu olacak, ekranda bizi şaşırtan alemleri oluşturmaktan sorumlu tasarımcılara ve film yapımcılarına ilham kaynağı olmuş pek çok yer var.

Yazarlar için mistik yerler her zaman dikkat çeker. Bildiğimiz masallar gerçek hayatta ilham alınan yerlere sahip. 

İşte masallara konu olan büyüleyici köyler, antik kaleler ve gizli ormanlar..

Carlo Lorenzini, Pinokyo'sunu İtalyan şehri Lucca ili Collodi köyünden esinlendi. Burası Carlo için o kadar özeldi ki, adını Carlo Collodi olarak değiştirmesine sebep olmuştur. Onun için bu Toskana köyü; küçük evleri, dar Arnavut kaldırımlı sokakları ve kemerleri Pinokyo karakteri yaratmada mükemmel bir başlangıç ​​noktası oldu. 

Hans Christian Andersen, Frozen: A Freezing Adventure'ı yazmada Norveç'in bu kırsal alanı etkili olduğunu söylüyor. 

Mulan'ın ataları gurur duymalı. Film, eski Çin masalının bir uyarlaması olup, altıncı yüzyıla kadar uzanan Hua Mulan'ı anlatıyor. Yapımcılar tarihsel bir araştırma yaptılar ve anlatıyı tam da olduğu yere, Ming ve Qing hanedanları arasına yerleştirdiler. Filmde tasvir edilen, Çin Seddi ve Pekin Yasak Şehri gibi ünlü manzaralar o zamanlar inşa edilmişti.

Güzel ve Çirkin, Fransa'nın Alsace bölgesinden ilham alınarak yazıldı, 19. yüzyıldan kalma bir Fransız yazar olan Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve tarafından yazılan orijinal hikaye bu pitoresk köyleri ile ünlü bölgeye dayanıyor.

Disneyland'ın bir parçası olarak inşa edilen orijinal Külkedisi kalesini tasarlayan Herbert Ryman'dı. Asıl ilham kaynağı, Almanya'daki Neuschwanstein Şatosu idi.

Aslen Bavyera Kralı II. Ludwig tarafından bir yazlık olarak inşa edilmiştir. Uzun sivri kuleleri, kemerli girişi ve çevresindeki ormanı ile dikkat çeker.

Hindistan'daki Yasemin Sarayı ve Tac Mahal'e aşırı benzer olan ve Aladdin serilerinin ön planında tutulan sarayın Ürdün nehri kıyısındaki kurgusal Agrabah şehrinde gerçekleştiği anlatılır. Ancak ne var ki tarihsel bazı kaynaklar orada Agrabah'a benzer bir yer olduğunu savunmaktadır.

Bazı araştırmalar, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler hikayesinin gerçek olabileceğini ve karanlık ormanın,, cücelerin ve cam tabutun Lohr Kalesi ve Spessrt Ormanı çevresinde gerçekleşen olaylara işaret ettiğini gösteriyor.

Bu kale Küçük Denizkızı filmindeki kalenin neredeyse bir kopyası. Cenevre Gölü'nün kıyısındaki Chillon Kalesi, Prens Eric'in tatlı evi için ilham kaynağı olmuştur. Bina suyla çevrilidir, geniş kuleleri filminkine karşılık gelir ve dar pencereler atmosferi tamamlar. Ancak, ne yazık ki, karşılayacak Prens Eric yok.

Rapunzel'in kalesi Chenonceau Şato'sununkiler gibi Fransız ortaçağ kulelerinin bir uyarlamasıydı. Topluluklarını Vikinglere karşı savunmak için inşa edilmiş etkileyici İrlandalı kuleleri ile güçlü bir benzerlik de var. 

Yönetmenlerden John Muske, filmin fikrini efsanevi Polinezya kahramanı Māui'yi anlatan bir kitaptan almıştı.

2
# Tabiat

Kaşif hayalet ayıya denk gelirse..

Burak 6 ay önce
0
# Teknoloji&Oyun

Geleceğin lastikleri olağan dışı

Mesut 7 ay önce
0
# Şehir&İnsan

Fotoğrafçıların gözünden Seul sokakları

Mesut 7 ay önce
1
# Yaşam&Tarz

Erkeklerin Sevmediği 9 Kadın Davranışı

Mesut 7 ay önce
2
# Aktüel&Trend

Futbol Tutkunlarının Bile Bilmediği İlginç 20 Bilgi

Wallade 6 ay önce