Wallade 6 ay önce

Müşterilerinin Etini Turtalara Katan Bir Berber – Bir seri katil hikayesi

Bu hikaye aslında size de tanıdık gelecek Johnny Deep ve Helena Bonhem Carter’ın başrollerini paylaştığı Sweeney Todd filminin gerçek bir seri katilin hayatından esinlenerek ortaya çıkarıldığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.

1700’lü yılların son döneminde yaşayan çift 160 kişiden fazlasını öldürüp turtaların içine katarak halka undu. Turtalara öyle lezzetli oluyordu ki insanlar kısa süre içerisinde bu küçük turta dükkânının işlerini büyütmesine yardımcı oldu. Ancak kimse turtaların içindeki etin kayıp arkadaşlarının ya da aile üyelerinin olduğunu bilmiyordu. 

1- Bir Katilin Doğumu

Sweeny Todd 18. Yüzyıl İngiltere’sinin fakir bir yaşantısına gözlerini açtı. Sweeny Todd henüz 12 yaşındayken anne ve babası gizemli bir şekilde ortalıktan kayboldu. Bunun üzerine yalnız kalan Sweeny Todd hayatta kalmak için ustura ve bıçak yapan onları bileyleyen bir işçinin yanında çalışmaya başladı. Bu sırada polis Sweeny Todd’un alkol bağımlısı olan anne ve babasını bulmaya çalışıyordu.

2- Hırsızlık Sebebiyle Tutuklandı Ve Cezaevine Yollandı

Henüz 14 yaşındayken hırsızlık yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Sweeny Tood azılı suçlular, hırsılar ve katiller ile birlikte aynı hücrede yer almaya başladı. Henüz 14 yaşında bir çocuk olan Sweeny Tood’un hayatı tam da bu noktada değişmeye başladı. Hapishanede verilen işleri yapan küçük Sweeny Todd berber Elmer Plummer’ın çırağı olarak görev almaya başladı. Hapishanede ki berberlik işlerinde Elmer Pummer’a yardım eden Sweeny Tood o dönem berberlerin cerrahlık işlerini de yaptı gerekçesiyle anatomi öğrenmeye başladı. Aynı zamanda tıraş olan müşterilerinin ceplerinden para aşırmayı da kendisine meslek edindi. Bu cezaevinde 5 yıl kaldı.

3- Kendisine Bir Dükkan Açtı

Cezaevinden çıktıktan sonra seyyar bir berber dükkanı açan Sweeny Tood artık 19 yaşındaydı. Seyyar berber dükkanından kazandığı bütün parayı biriktirdi ve kendisine Fleet sokağında bir dükkan açtı. Bu dükkanın özellikle Fleet sokağında açmak isteyen Sweeny Tood’un asıl planı berberlik yapmak değildi. Açtığı dükkan Fleet sokağı 186 numarada bulunuyordu ve dükkanın altından yıllardır kullanılmayan unutulmuş yer altı tünelleri, mezarlar bulunuyordu.

4- Dükkana Tuzaklar Kurdu

Son derece zeki olan Sweeny Tood dükkanın tabanında mezarlıklar ve yer altı geçitlerinin bulunduğu mağaralara geçiş açmaya başladı. Zemin açma işlemlerini hallettikten sonra açtığı deliklerin üzerine tuzak kapılar yerleştiren Sweeny Todd sandalyelerin 365 derece dönebilen tuzakların üzerine yerleştirdi. Bu tuzak sayesinde müşterisi ters dönüyor ve kafası bodrum zemine çakılıyordu. Daha sonrasında yerleştirdiği tuzak kapı sandalye ile birlikte eski haline geri döndüğü için hiçbir sorun çıkmıyordu.

5- Son Kez Kontrol Etmek İçin Aşağıya Gidiyordu

Tuzak kapısının eski hale gelmesinden sonra aşağıya çakılan müşterisini kontrol etmek amacıyla son kez aşağıya inen Sweeny Tood eğer aşağıya çakılan müşterisi ölmediyse onu orada ustura darbesiyle öldürüyordu. Ayrıca müşterisinin değerli eşyalarına da el koyan Sweeny Tood girdiği cezaevi sayesinde hem hırsızlıkta, hem anatomi de hem de cinayet işleme konusunda ustalaştığını bizlere gösteriyordu.

6- Sweeny Tood Kesiyor Sevgilisi Pişirip Dağıtıyor

Cesettir cinayettir deli dehasıdır derken Sweeny Tood kendisinden yaşça büyük olan ve en az kendisi kadar deli olan Margery Lovett ile tanıştı. Kısa süre içerisinde birlikte olmaya başlayan ikili işlerini de birlikte yürütmeye karar verdi. Adam öldürme konusunda ve insan anatomisi konusunda oldukça yetenekli ve bilgili olan Sweeny Tood berber dükkanının altında hapsettiği ölü bedenleri kesip biçip turtacı sevgilisine postalıyordu. İki katlı bir dükkana sahip olan Margery Lovett sevgilisinden aldığı hazır parçalanmış etleri pişirip turtaların içine koyuyordu. Millet bayıla bayıla kendi amcasının eltisinin etini turtanın içinde yerken Margery ne kadar yetenekli bir aşçı olduğunu düşünüyordur kesin.

7- Kaynağı Belirsiz Kokular İnsanları Rahatsız Etmeye Başladı

Sweeny Tood ve sevilisi Margery’nin işleri oldukça güzel bir şekilde ilerliyordu. İkisi de hayal ettikleri zengin yaşama kavuşmuş ve istedikleri gibi insan kesip biçiyorlardı. Ancak aşağıya düşen ve artık çürümeye başlayan cesetler etrafa kötü kokular yaymaya başladı. Bunu ilk fark eden ise Sweeny Tood’un dükkanının yanında bulunan kilise odu. Kilise rahipleri bu kokuların kaynağının bulunması için polislere haber verdi. 

8- Berber Dükkanına Girenlerin Bir Daha Çıkmaması Şüphe Uyandırdı

Sweeny Tood ile tartışan bir adam bir anda ortalıktan kayboldu ve hiç kimse onun nerede olduğunu çözemedi. Bu olay polislerin şüphesini çekti. Bunun üzerine Sweeny Tood’u yakın gözlem altına alan polisler berber dükkanına girenlerin bir daha dükkandan çıkmadığını gözlemledi. Daha sonra kilisenin altında bulunan cesetler, kemikleri sıyrılmış ve bazı parçaları eksik olan bedenler bulduktan sonra şüpheleri iyice artan polis ekipleri Sir Richard önderliğinde Sweeny Tood’un dükkanına kılık değiştirerek girdiler. Burada kayıp olan insanlara ait eşyalar ve mücevherler bulan polis ekipleri Sweeny Tood’u tutukladı. 

9- Margery Linç Edilmek İstendi

Sweeny Tood tutuklandıktan sonra sıra suç ortağı Margery’e geldi. Margery’i tutuklayan polis ekipleri onu halkın linç girişiminden zorlukla koruyabildi. İnsan etini pişirerek insanlara yediren Margery polislere her şeyi itiraf ettikten sonra intihar etti.

10- Sweeny Tood İdam Edildi

Polis ekipleri ve doktorların ölü bedenler üzerinde yaptığı araştırmalar sonra yaklaşık 160 insanın Sweeny Tood tarafından öldürüldüğü ortay çıktı. Sweeny Tood ise büyük bir soğuk kanlılık ile kanıtların umurunda olmadığını ve böyle bir suç işlemediğini dile getirdi. Kiliseden gelen koku ile ilgilenmediğini dile getiren Sweeny Tood 1802 yılında idam edildi. 

1
# Tabiat

Kelebeklerin ömrü gerçekten bir gün mü?

Wallade 6 ay önce
2
# Dijital Sanat

Ülkelerin karakteristik özelliklerine göre savaşçı halleri

Burak 8 ay önce
3
# Fotoğraf

Stüdyoda köpeklere renkli ve eğlenceli bir dokunuş

Sude 7 ay önce
0
# Tabiat

Kelebekler neden düz uçmaz?

Wallade 3 ay önce
1
# Dijital Sanat

PhotoShop savaşları

Mesut 7 ay önce