Wallade 1 ay önce

Neden izlendiğimi hissediyorum?

Birileri sizi izliyor hissine kapıldınız mı? Bu izlenme paranoyası neden oluşuyor? Merak ediyorsanız okumaya devam..

1898 yılında Cornell Üniversitesi'nin ileri gelen psikologlarından birisi olan Edward Titchener, izlenme hissinin nevrozun bir sonucu olduğunu ispatlamak için öğrencileri üzerinde bazı testler uyguladı. Ortaya çıkan sonuçlar gerçekten de onu buna inandırmıştı. Fakat o yıllardan bu yana işin içinde sadece panik duygusunun olmadığını da insanlık öğrendi.

İzlenme paranoyası birkaç etmenden kaynaklanabilir. Bunlardan biri doğrulama sapması. Yani döndüğünüz ve birinin size baktığını gördüğünüz anları hatırlıyorsunuz aslında. Ama kimseyi görmediğiniz anları unutuyorsunuz. Ya da birisi gerçekten sizi izliyor olabilir ama sandığınız nedenden ötürü değil. 

Ani bir hareket bir yabancının gayri-ihtiyari bakmasına neden olabilir. Tabi çok gelişmiş hayal gücünü de bir kenara atmamalıyız. Söz gelimi, bilincinize girmeyecek kadar hafif ama beynin hafıza, karar verme ve duygusal tepki kısmından sorumlu  bölgesi olan amigdalayı etkinleştirecek kadar da yüksek bir ses işitmiş olabilirsiniz. Bunun üzerine beyniniz o sesi açıklamak için bir hikaye yazar. Bazıları için bu his o kadar kuvvetli ki gerçek bir olaymışcasına açıklama ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Aynı mekanizma tipik duygu ve düşüncelerde bölünmeler, sanrılar ve hezeyanlar yaşayan paranoyaklarda daha güçlü bir şekilde çalışıyor olabilir. 

Watertoo Üniversitesi'nden emekli psikoloji profesörü James Allan Cheyne, "Çoğu patolojiler uç noktadaki durumlardır. Hepimizin her zaman yaşadığı şeylerin abartılı halleridir" diyor bu mekanizma için.

0
# Tabiat

İnternetin en çok konuşulan mini zebrasıyla tanışın

Wallade 4 ay önce
2
# Fotoğraf

Hollanda'nın lale bahçelerine birde böyle bakın

Wallade 8 ay önce
0
# Bilim&Uzay

Gezegenimiz bir anda durmuş olsa neler olurdu?

Wallade 3 ay önce
2
# Seyahat

Kabak Koyu Nerede? Kabak Koyu Gezi Rehberi

Burak 7 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Bilim kurgu filmlerinden çıkan araç

Mesut 7 ay önce