Wallade 2 hafta önce
admin #Yemek

Pişirilen meyvenin besin değeri azalıyor mu?

Meyve ve sebzeleri pişirdikten sonra mevcut besin değeri kaybolur mu? Nasıl pişirilmeli? İşte yanıtı..

Meyve ve sebzelerdeki besin değerleri pişirme işleminin nasıl yapıldığına da bağlı olarak azalıyor. Genelde vitamin ve mineral değerlerinde kayıp yaşanır. Ancak kaynatmak yerine buharda pişirirseniz, besin değerlerini önemli oranda korumuş olursunuz.

C vitamini açısından büyük kayıp yaşansa da meyveler pişirildiklerinde kalori değerleri artıyor. C vitamini, B1, B5 ve B9 ısı artışı sonucunda kesin kaybettiklerimizden. Ama örneğin B9'un özelliklerini yitirmesi için 100 derecenin üzerinde ısıya maruz kalması gerek. bunlar dışındaki vitamin, protein, mineral ve karbohidratlar ısıdan olumsuz etkilenmiyor. Hatta bazıları pişirildiğinde daha kolay hazmedildikleri için sağlık açısından daha faydalı bile olabilir.

Pişirme süreci, bitkisel besinlerin hücrelerini patlatır ve moleküler yapılarını değiştirir. Fakat bazen besin değerlerinin artmasına da sebep olabilir. Örneğin pişmiş bir havuçtan alınan beta karoten antioksidanları, çiğ havuçtakinden çok daha fazla. Aynı şey domates için de geçerli. Pişmiş domates, çiğ olanına göre daha fazla likopen içerir.

1
# Seyahat

Tren ile devr-i alem

Burak 4 ay önce
1
# Sinema&TV

Yeni bir yabancı dizi arıyorsanız bu listeye mutlaka bakmalısınız

Efsane dizileri bitirdiniz ya da final yapmış olabilir ama dizi sektörü bu konuda hiç boş...

Burak 3 ay önce
0
# Tabiat

Dev kambur balinadan muhteşem şov

Wallade 3 hafta önce
0
# Sağlık&Fitness

İç organlarımız neden simetrik değil?

Wallade 3 hafta önce
3
# Sağlık&Fitness

Kulak çınlamasından nasıl kurtuluruz?

Wallade 3 ay önce