Burak 4 ay önce
BurakE #Mimari

Haringvliet kıyılarında yumurta şeklinde kuş gözlemevi

Haringvliet nehri kıyısında kuşları daha net tanımak amacıyla yumurta şeklinde tasarlanan gözlemevi parametrik dizaynı ile oldukça dikkat çekici.

Hollanda merkezli mimarlık ekibi RAU, Haringvliet savaklarının açılmasını kutlamak için ‘T IJ adlı yumurta şeklindeki yapıyı tasarladı. Bölgede, doğa rezervlerindeki biyoçeşitliliğin artacağı ve gelecek yıllarda daha sağlam, daha sağlıklı bir ekosistemin oluşacağı öngörülmüş.  İnsanların bu değişiklikleri tecrübe etmelerine ve keşfetmelerine izin vermek için, 'T IJ de dahil olmak üzere bir dizi kuş gözlemevini, Haringvliet sahasında tasarlamayı amaçlamışlar.

Tasarım ekibinde Thomas Rau, Ro Koster, Michel Tombal, Jochem Alferink, Martin Van Overveld, Athina Andreadou, Loyse Rebord ve Rodrigo Altamirano yer alıyor.

‘T IJ ‘the egg’ adını verdikleri proje kapsamında oluşturulan gözlemevinin inaşasına Ekim 2018'de başlanmış ve Mart 2019'da tamamlanmış.

'Gelgit' anlamına gelen 'TIJ', Haringvliet'te oluşan gelgitleri ifade ediyor.

Gözlemevinin kurulduğu bölge, farklı kuş türlerinin üreme alanları olduğundan ve birkaç kuş türüne ev sahipliği yaptığı için oldukça planlı bir yere inşa edilmiş. Ayrıca yapıda kullanılan mimarlık göz dolduruyor. İşte mükemmel düşünce ile dizayn edilen gözlemevinden kareler..

2
# Sinema&TV

Game of Thrones son sezon son bölümde kimler öldü?

Wallade 4 ay önce
2
# Yemek

Pirinç deyip geçmeyin! Milyonlarca yıldır insanlığı besliyor

Wallade 2 ay önce
1
# Tabiat

Avcılık yüzünden nesli tükenen hayvanlar

Mesut 3 ay önce
1
# Seyahat

Kuzeyin minik aşk kenti: Brugge

Sude 3 ay önce
0
# Yaşam&Tarz

Çözülmemiş gizemli 7 cinayet ve olaylar

Geçmişten günümüze dünya birçok gizemli olaya ev sahipliği yapmıştır. Bu olaylar gelişen t...

Wallade 2 ay önce