Wallade 1 ay önce

Satın aldığımız kıyafetleri giymeden önce yıkamalı mıyız?

Yeni kıyafetler almak, güzel giyinmek hepimizin hoşuna gider. Peki yeni aldığımız kıyafetleri kullanmadan önce yıkamalı mıyız? Yeni kıyafetleri yıkalamalıyız zararlı deniyor. Peki gerçekten zararlı mıdır?

Tekstil ürünlerinin günümüzdeki üretilme şekli itibariyle geçmişteki halinden bir hayli farklı. Satın aldığımız giysilerin büyük bir çoğunluğu örneğin pamuklu, ipek ya da keten gibi doğal kumaşlardan değil. Bunlar yapay kimyasallar ile kaplanmış oluyor ya da sağlıksız ve zararlı. 

Örneğin kırışmayan kumaşların üstünde kimyasal kaplamalar mevcut. Fakat sadece bunlarla sınırlı değil. Neredeyse tüm kumaşların çeşitli sebeplerden dolayı birbirinden farklı kimyasallarla kaplandığını söyleyebiliriz.

Bunlardan en zararlı olanı aynı zamanda kansorejen olan formaldehit. Hatta en  çok kullanıldığı kumaş türü en sağlıklısı olan doğal pamuklu kumaşlar. Pamuklular kırışmaya elverişli olduğu için genelde kırışmayı önleyici formaldehit reçinesiyle kaplanarak üretiliyor. Pek tabi cildimizin bu zararlı kimyasal ile temasa geçmesini istemeyiz ve önlemeliyiz.

Satın aldığınız her tekstil ürününü bu zararlı kimyasaldan tamamen arındıramazsınız ancak giymeden önce yıkamanızı öneriyoruz.

1
# Sinema&TV

La Casa de Papel'in yeni sezonundan kareler

Wallade 9 ay önce
2
# Aktüel&Trend

Sevmeyen erkek davranışları

Wallade 6 ay önce
2
# Tabiat

Onu 2009'dan beri tanıyoruz (Sago Monitör Kertenkelesi)

Wallade 6 ay önce
0
# Sağlık&Fitness

Stres hakkında bilmeniz gereken her şey..

Wallade 2 ay önce
1
# Sinema&TV

Aktörlerin beyin faaliyetleri rollerine odaklandıkları sırada değişiyo...

Wallade 6 ay önce