Wallade 1 ay önce

Uzay istasyonunda nasıl uyunur?

Yorucu bir günün ardından sonunda rahat bir uykuyu istemek gayet normaldir. Rahat yatağa serilip hakkımız olan o deliksiz uykuyu çekmekten başka bir şey istemeyiz. Ne var ki uzay apayrı bir yer ve astronotlar hem sürekli ağırlıksız çalışıyor hem de her an değişen miktarda güneş ışığına maruz kalıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kısaca ISS'deki insanlar için rahat uyku yok. Peki nasıl uyurlar astronotlar?

ISS'de yaşayan astronot arkadaşlar için Güneş battı hadi uyuyalım demek yok. Dünya'daki gibi öyle yatağa serilmek pek tabi isterler.

Güneş doğdu hadi kalkalım diyemeyen astronotlarda, hareket yüzünden sürekli bir mide bulantısı problemleri de bulunur. Bu da astronotları zinde tutan, sağlıklarına faydalı ve güzel bir uyku düzeni oturtmaya çalışırken bir dizi soruna yol açabilir. 

Astronotların sürekli maksimum verim sergilemesi gerekiyor ve tek bir geceyi uykusuz geçirmek buna sekte vurabilir. O nedenle NASA sürekli uzay seferlerini planlarken astronotların uyku düzenini test eder.

Uzayda uyumak büyük dert

İnsanın uykusunu etkileyen birçok faktör var. Zaman, çevre, ışık ve bilişsel davranış gibi.. Bu detayların astronotun uykusunu nasıl şekillendirebileceğini bilmek, NASA'nın uzun süren uzay yolculuklarını planlanmasına yardımcı oluyor. Söz gelimi, Mars'a yapılacak olan yolculuk kabaca dokuz ay sürer ve astronotların bu uzun yol boyunca hem beden hem de zihin sağlığını korumasında uykunun büyük rolü vardır.

Amaç her gece 8 saat uyumak ama bu normalde olmuyor. Astronotlar, gecede ortalama 5 ya da 6 saat uyuyabiliyorlar. Her astronutun kendı kamarası var. Bu kamaralar, astronotun yatay bir yatakta değil de dikey uyku tulumunda uyuduğu yerin adı.

Ayrıca Drager Double Sensor adı veriken bir ölçüm cihazı da astronotlar uyku halinde iken onların vücut kimyasını ve sıcaklığını ölçer. Yani vücudun biyolojik saatinde değişim olup olmadığını da kontrol ediyorlar. Özetle uzayda uyumak oldukça sıkıntılı.

ISS, Dünya etrafında her 90 dakikada bir tur attığı için gerçek bir gece gündüz kavramı bulunmuyor. Astronotlar bir günde 16 defa gündoğumu ve günbatımı görebiliyor. Ayrıca son NASA düzenlemelerinde, aydınlatma koşulları da uykularını etkileyebiliyor. UUİ'nin flüoresan ışıkları, rengi ve yoğunluğu değiştirilerek daha iyi uyumaya izin veren katı hal LED'lerle değiştirilince biraz daha rahat uyku sağlandı.

0
# Sağlık&Fitness

Tavuk suyu çorbası gerçekten tedavi edici mi?

Wallade 4 ay önce
2
# Sinema&TV

Game of Thrones ile Harry Potter filmlerinde oynayan 13 oyuncu

Mesut 8 ay önce
1
# Sinema&TV

Google'dan Thanos'un eldiveni sürprizi

Wallade 8 ay önce
0
# Teknoloji&Oyun

Geleceğin lastikleri olağan dışı

Mesut 7 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Bilim kurgu filmlerinden çıkan araç

Mesut 7 ay önce