Wallade 4 ay önce

Yanlışlıkla ortaya çıkan büyük icatlar

Amacının dışında ortaya çıkan fakat insanlık tarihine büyük katkı sunan icatları duyunca şaşırmamak elde değil. İşte bazılarını günlük hayatımızda sık kullandığımız, asıl amacının dışında ortaya çıkmış keşifler..

Jakuzi

1963 yılında Candido Jakuzi, romatoid artritle doğan 15 aylık oğlunu rahatlatmak isterken, jakuziyi icat etti.

Mısır gevreği (1894)

Will ve John Kellogg, 1894'te vejeteryan yiyecekler üretmeye çalışıyordu. Bayatlayan bazı buğdaylara düz şekil verdikten sonra pişirmeyi denedi ve bu gevrekler zamanla popüler oldu. Daha sonra gevrekleri mısırla yapmayı denediklerinde daha da lezzetli olduğu görüldü. 

Selofan (1900)

İsviçreli kimyager Jacques Brandenberger, su geçirmez masa örtüsü yapmaya çalışırken kumaşın üzerine koruyucu madde püskürttü. Bu madde çok katı olmasına rağmen pek dayanıklı değildi. Kumaş üzerindeki kaplama soyulmuştu ve Brandenberger’in artık yeni bir fikri vardı.

Penisilin

Penisilin, 1928 yılında Londra'da Sir Alexander Fleming tarafından Penicillium Notatum adlı küfte keşfedilen antibiyotik. Bu madde, ilk olarak 1911 yılında bir İskandinavyalı tarafından tanımlanmış olmakla beraber o yıllarda iyileştirici gücü bilinmemekteydi. 1945 yılında Fleming'le birlikte Nobel Ödülünü kazanan Oxford'lu Florey ve Chain, penisilinin kitle halinde elde edilebilmesini temin etmişlerdir.

Mikrodalga fırın (1945)

Amerikalı bir mühendis olan Percy Spencer, iş yerindeki mikrodalganın cebindeki çikolatayı eritmeye başladığını fark etti. O dönemde Raytheon firmasında çalışan Spencer, böylece yüksek güçlü mikrodalga ışınının ısıtma etkisini keşfetti. Yani mikrodalga fırını icat eden Paul A. Davies değildi.

1

Sinek kuşlarının kanatlarındaki sihir..

Mesut 2 ay önce
1
# Aktüel&Trend

Sosyal Medyanın İlgi Çeken Yanı Nedir?

Wallade 3 ay önce
1
# Bilim&Uzay

İnsan vücudunda en çok su nerede bulunur?

Wallade 4 hafta önce
1
# Sağlık&Fitness

Doğru kalori hesaplama

Sude 2 ay önce
2
# Aktüel&Trend

Meyvelerden yapılmış eğlenceli tasarımlar

Sude 2 ay önce